Založ si blog

Na koho mám zvýšené náklady preniesť ja?

Zhliadol som internetovú reklamu obchodných reťazcov, kde mladej nakupujúcej rodine doloží politik za nákup ešte „špeciálny odvod“, ktorý si zaplatia, politik ho schmatne a odíde.

Podobnú kampaň s názvom „Ruky preč od mojej poistky“ viedli aj poisťovne.

Podnikateľské subjekty automaticky prenášajú zvýšenú daň na svojich zákazníkov a klientov a tvrdia, že táto daň ani nebola určená im ako podnikateľskému subjektu, ale rovno zákazníkom a klientom. Už toto ponímanie je zavádzajúce.

Mne už druhý rok po sebe dvihli cenu elektriky. Myslíte si, že môžem prísť za šéfom a povedať mu, „No tak si tento rok priplatíš, lebo mne dvihli cenu elektriky a ja to prenášam na Teba.“ Zaujímavá predstava nie? Ja mám len dve možnosti a to buď ušetriť na iných nákladoch, alebo míňať menej elektriky aby som zaplatil rovnakú sumu ako pred dvoma rokmi. Ja nemám tento náklad na koho preniesť.

Bez ohľadu na to, či je tento zákon dobrý alebo zlý a bez ohľadu na to, ako s týmito peniazmi buržoázni politici nakladajú, tento odvod  má byť zaplatený zo ziskov spoločnosti, nie na úkor zákazníka. Týmto textom nechcem nijako obhajovať alebo tento zákon hodnotiť, chcem len poukázať na mentalitu a uvažovanie veľkopodnikateľského sektora.

A teraz iný príklad zo včerajších správ:

Vláda znížila daň na ubytovanie, no cenách sa to neprejaví. Prevádzkovatelia ceny znižovať nebudú a peniaze navyše si nechajú. Dokonca aj analytik povedal, že je úplne jedno, či to bude mať zákazník lacnejšie, alebo či si to nechá poskytovateľ a prejaví sa to v zvýšenej kvalite služieb.

„Len aby… len aby…“

Je boj za socializmus závisťou?

15.05.2019

Nezáviď a makaj! Taký býva častý argument antikomunistov ako keby povinnosťou človeka hneď po narodení bolo získať čím skôr svoj prvý milión. O nič iné zrejme pre nich v živote nejde, viac »

Ako Čaputová spája a Zeman rozdeľuje

06.04.2019

Keď som mal 9 rokov, bol u nás opravár pračiek. Keď došla reč na politiku, Starká mu radšej nepovedala koho volila a povedala, že nevolila nikoho. „Lebo inak by nám tú práčku ani neopravil...“ viac »

Prečo som „hlúpy“ a nešetrím si na dôchodok?

21.02.2019

Po prvé preto, lebo ak sa ho dožijem, tak špekulanti z DSSiek tu dávno nebudú, zmetie ich revolúcia. A ak by tu náhodou ešte stále boli aj s celým kapitalistickým zriadením, tak v takom prípade viac »

potraviny, zelenina, výživa

V obchode s potravinami sú Česi v hlbokom mínuse, najmä pre dovoz mäsa

25.08.2019 07:17

Ak sa niečo nezmení, bude schodok českého agrárneho obchodu najhorší, mohol by presiahnuť aj vlaňajších rekordných 40 miliárd Kč (1,55 miliardy eur).

pôda, peniaze, eurá

Mor a obchodné vojny menia svet

25.08.2019 07:00

Číňania sa v priebehu jedného týždňa dohodli s Rusmi na dodávkach pšenice a sóje. Predtým trvala príprava takýchto dohôd celé mesiace.

Marian Kočner

Koho nachytajú Kočnerove správy a ktorý politik rozhodne voľby?

25.08.2019 06:00

Od postoja jednej menšej strany môže po budúcoročných voľbách závisieť či sa dostanú k moci súčasné koaličné strany alebo opozícia.

muž, brúska, rezbár, práca, drevo

Česi potrebujú ľudí, lákajú aj Filipíncov, Indov či Kazachov

24.08.2019 21:28

České firmy už dlhší čas zápasia s nedostatkom pracovných síl. Zamestnávateľom v Česku chýba až pol milióna pracovníkov.